AUTORSKI PROGRAM TERAPEUTYCZNY

Jak działa
nasza terapia
uzależnień 

Własny, unikalny program terapeutyczny w ciepłym i bezpiecznym środowisku pełnym wzajemnego zrozumienia.

Terapia uzależnień

Oparta na nurcie poznawczo - behawioralnym


Celem ośrodka jest przywrócenie pacjentom kontroli nad własnym życiem, pomoc w pogodzeniu się z przeszłością i otwarciu się na przyszłość.

Nikt świadomie nie oddaje się we władanie nałogu. Zwykle istnieją bardzo złożone i głęboko osobiste powody, przez które ludzie wpadają w ręce nałogu. Na problem z uzależnieniem spoglądamy całościowo wyznając zasadę, że terapia jest tylko częścią całego procesu. Naszym celem jest nie tylko przywrócenie pacjenta do życia w trzeźwości ale również znalezienie podstaw problemu. Preferujemy podejście holistyczne i pielęgnacyjne, z naciskiem na edukację i wsparcie konieczne by ruszyć do przodu. Jesteśmy tutaj po to, aby pomóc pacjentom przerwać zły moment w ich życiu i zacząć od nowa.

Leczenie uzależnienia nie musi być nieustającą walką


Z uzależnieniem jest trochę jak z odchudzaniem. Można być na diecie tydzień, dwa, miesiąc, ale bez zmiany nawyków żywieniowych często kończy się efektem jo-jo. Trudno oczekiwać efektów długofalowych, a odchudzanie staje się drogą przez mękę. Ciągłe ograniczenia i wyrzeczenia rodzą frustracje. Nabranie zdrowych nawyków żywieniowych pozwala cieszyć się różnorodnością smaków i tracić na wadze. Abstynencja możne być ograniczeniem lub otwarciem się na nowe, nieznane dotąd możliwości. Różne drogi mogą prowadzić do tego samego celu, a my proponujemy tą, która nie jest ciągłą walką z własnymi demonami, ale poprzez zmianę stylu życia daje realną szansę na trwałą poprawę jego jakości.

Gdy chorują emocje

Uzależnienie to choroba emocji, a używki to tylko narzędzia które pozwalają nimi regulować.

Dobrze poprowadzona terapia uzależnień nie polega tylko na odstawieniu używek, ale również na tym, aby pacjent nauczył się siebie, zrozumiał co nim kieruje i przed czym ucieka po to, aby nie musiał robić tego w nieskończoność.

Ważne jest aby:

POZNAĆ SIEBIE
Pomagamy pacjentom wejrzeć w głąb siebie po to aby mogli lepiej się poznać i zaprzyjaźnić się ze sobą.
ODKRYĆ WŁASNE POTRZEBY
Pomagamy zrozumieć i odpowiednio zinterpretować potrzeby i oczekiwania wobec siebie i swojego życia.
ŻYĆ W ZGODZIE ZE SOBĄ
Poznanie siebie, zrozumienie własnych emocji i wsłuchanie się w swoje potrzeby pozwala uniknąć niepotrzebnych napięć i frustracji, które mogą być punktem zapalnym w powrocie do uzależnienia.
UMIEĆ RADZIĆ SOBIE W TRUDNYCH SYTUACJACH
Wyposażamy Pacjentów w wiedzę i narzędzia, które pozwolą im odpowiednio reagować w sytuacjach kryzysowych ograniczając do minimum ryzyko powrotu na ścieżkę uzależnienia.
ZMIENIĆ PODEJŚCIE DO ŻYCIA
Podczas terapii pracujemy wspólnie z pacjentami nad zmianą ich nawyków i umiejętnością przeżywania emocji po to, aby trwanie w trzeźwości nie oznaczało dla nich walki z własnymi demonami ale było naturalną konsekwencją zmiany sposobu myślenia o sobie i o świecie.
 

Pobyt w ośrodku można podzielić na trzy etapy

 

Etap 1

wstępny

AKLIMATYZACJA

Okres aklimatyzacji pacjenta i czas na zapoznanie się z zasadami panującymi w ośrodku. Na tym etapie podejmowana jest również decyzja o dalszym leczeniu.


 

Etap 2

motywacyjny

NATCHNIENIE

To czas w którym pacjent zaczyna dostrzegać korzyści, jakie wynikają ze zmiany stylu życia. W tym okresie zauważalny jest wzrost zaangażowania ze strony pacjenta.


 

Etap 3

intensywny

SAMOŚWIADOMOŚĆ

Okres w którym u pacjenta zwiększa się świadomość samego siebie i zaczyna on widzieć przyczyny własnych problemów. Na tym etapie leczenia wprowadzone zostają nowe sposowy funkcjonowania w życiu codziennym.Procedura przyjęcia

szybki i prosty proces przyjęcia

Przyznanie się przed sobą, że potrzebuję pomocy, to ogromny krok na przód. Aby nie przytłaczać pacjentów długimi i skomplikowanymi procedurami postanowiliśmy maksymlanie je uprościć, dzięki czemu pacjent może od razu skupić się na tym, co najważniejsze. Wystarczy się z nami skontaktować, a przeprowadzimy ocenę tak szybko, jak to możliwe. Cenę terapii ustalimy indywidualnie, uwzględniając czas i zakres terapii.


Proces terapeutyczny dobierany jest indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.
Leczenie w ośrodku przewidziane jest na okres od 4 do 8 tygodni.
Wystawiamy zwolnienia lekarskie (L4) na cały okres leczenia.

Wystawiamy zaświadczenia o odbytej terapii uznawane przez Sąd, Prokuratora, Policję i Kuratora.

CZEKAMY NA CIEBIE

Nie wstydź się
prosić o pomoc!

CZEKAMY NA CIEBIE

Nie wstydź się
prosić o pomoc!